Ewangelia Filipa – Rozmowy – Słój w pustyni

W 1945r., niedaleko wioski Nag Hammadi w Egipcie, dwoje chłopów wykopali gliniany słój, w którym znaleźli papirusy pochodzące z czwartego wieku n.e. Były to teksty sakralne wczesnochrześcijańskie, między nimi: Ewangelia Tomasza, Ewangelia Filipa, Ewangelia Prawdy, Apokryf Jana, około 50 tekstów

Sichowska Fundacja zaprasza na serię czterech spotkań wirtualnych o Ewangelii Filipa, teraz dostępna w księgarniach i przez internet. Pochodząc z drugiego wieku n.e., Ewangelia Filipa daje nam żywy obraz wczesnej teologii i praktyki sakramentów w dawno zaginionej gminie. Paul Kieniewicz poprowadzi dyskusje we wtorki o godzinie 19.30-20.30, przez platformę Zoom.

Aby dołączyć się, trzeba pobrać na swój komputer program Zoom.us

W odpowiedniej godzinie, proszę kliknąć na link

https://us02web.zoom.us/j/81218557343?pwd=WkZ3VDhZbTM4bkJiM0tFakRFZDUzdz09

 

Meeting ID: 812 1855 7343

Passcode: 854284

Zobacz także Ewangelii Filipa – wizja o połączeniu duchowym

Program Spotkania

3 listopad – Słój w pustyni

Odkrycie biblioteki z Nag Hammadi i opis tekstów tam znalezionych. Skąd pochodzi Ewangelia Filipa? Co ona nam mówi o Chrystusie i o Jego misji? Link do nagrania. Hasło:cb$M2*X8

10 listopad – Poznanie Oczami Ducha

Nasze zbawienie dokonuje się w czasie naszego życia dzięki poznania (gr. gnosis). Co Ewangelia Filipa nam mówi o poznaniu oczami ducha? W jaki sposób budzie się w nas poznanie, kim jesteśmy i dokąd dążymy? Wczesny poemat Historia o Perlę opowiada o naszej podróży i o przebudzeniem duchowym.

17 listopad – Misteria Chrystusa

Ewangelia Filipa pisze, Pan dokonał wszystko przez misterium. Pięć misteria, czyli sakramenty są opisane. Chrzest, krzyżmo i eucharystia łączyły człowieka z Chrystusem i  umożliwiały poznanie duchowe.

24 listopad – Sakrament Komnaty Oblubieńców

Chrystus przyszedł, żeby zażegnać rozdzielenie, do którego doszło na początku i zjednoczyć na nowo tych, którzy na skutek rozdzielania umarli, aby obdarzyć ich życiem. (Filip 86). Dowiemy się o najwyższym sakramencie, związek misteryjny, zwany komnata oblubieńców, w którym człowiek staje się jednością.

ENPL