Dlaczego edukacja?

Edukacja jest dziedzictwem naszej rodziny. Stanowi podstawę dla życia spełniony celem. Dzisiaj, bardziej niż kiedykolwiek, musimy przezwyciężyć niską mentalność nacjonalizmu, antysemityzmu, populizmu i innych form fundamentalizmu poprzez edukację w dziedzinie kultury. Nadszedł czas, aby przywrócić renesansowe podejście do edukacji. Poezja, filozofia, muzyka i sztuka muszą być tak samo ważne jak technologia.

Edukacja nie obiecuje życia bez trudności i bez niepokojów politycznych. Może jednak prowadzić do niezależnej myśli.

Nasza misja

Fundacja Edukacyjna Sichów zajmuje się promowaniem edukacji holistycznej, która zawiera uniwersalne wartości oparte na estetyce, godności człowieka, psychologii głębi i uznaniu świata za sanktuarium, które należy szanować.

Zgodnie z naszą misją nasze programy edukacyjne są organizowane dla dorosłych i dzieci. Nasze naturalne lasy są idealne do ekologicznej eksploracji, do samokształcenia i medytacji. Zachęcamy profesorów, aby przyprowadzali swoich studentów na intensywne studia dyscyplinarne, takie jak tygodniowe kursy z malarstwa i rysunku. Nasz pełnoetatowy personel dostosowuje usługi kateringowe i noclegowe do potrzeb grupy.

Jesteśmy również idealnym miejscem dla kogoś, który pisze pracę magisterską i potrzebuje spokojnego otoczenia, komponując utwór muzyczny, lub począwszy powieść. Nasze pokoje z własnym wyżywieniem oferują małe, prywatne kuchnie zapewniające atmosfere do tworzenia.

W czasie wojny nasi przodkowie byli wysyłani do obozów koncentracyjnych, ponieważ chronili profesorów zawieszonych w swoich obowiązkach na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W Sichowie planowano także uruchomienie podziemnego obiektu edukacyjnego. Sposób, w jaki się opierał, polegał na pamiętaniu o tym, co jest ważne; filozofia, religioznawstwo, poezja, muzyka, sztuka i nauka.

We wrześniowy wieczór 1940 r. Krzysztof i Zofia Radziwiłłow wyszli na taras dworu w towarzystwie Rektora Ks Konstanty Michalski. Czytali dialog Platona Laches, czyli jak wprowadzić cnotę, szczególnie męskość; przezwyciężenie strachu. „Odwaga to wiedza o tym, co przerażające” i rzeczywiście przerażające wydarzenia działy się w świecie poza Sichowem. Krzysztof przypominał motto rodziny: W ardua tendit virtus (W niesprzyjających czasach pojawia się odwaga). Nie wiedzieli, że zaledwie kilka godzin później przybędą Gestapo i zaaresztują ich. Lekcja z Sokratesa dobrze im służyła w ciężkich próbach, które nastąpiły.

Czy mądrość Sokratesa może ponownie się rozwinąć? Ekolog i filozof Henryk Skolimowski pisze: Człowiek został porzucony, jeśli nie uciśniony w większości systemów nowoczesnej filozofii …. Stąd pilna potrzeba Sokratycznego renesansu, aby doprowadzić i zaaranżować oś mundi człowieka jako punkt alfa wszystkich naszych poszukiwań; ciągle pamiętając, że ten człowiek nie jest samolubną jednostką, ale kosmiczną istotą.

ENPL