Nasze otoczenie

Warte Odwiedzenia

KUROZWĘKI PAŁAC i PARK (16 km)

Kiedyś była to letnia rezydencja mojej teściowej, Róży Popiel Kieniewicz. W chwili obecnej Kurozwęki są nadal zarządzane przez naszą rodzinę. Pałac w stylu barokowym sięga XIII wieku. Ten niesamowity budynek to ponad 750 lat historii osobistej i historii architektury. Duże pałacowe pokoje, wysokie sufity, podłogi wyłożone płytkami w stylu pałacowym i francuskie drzwi otwierające się na prywatny taras oferują odwiedzającym ucieczkę do innego wieku. W sezonie, Kurozwęki wyróżniają się aktywnością. Szczególnie miłym akcentem na koniec dnia wypełnionego zwiedzaniem jest kolacja przy Pałacu na świeżym powietrzu. Nic nie jest bardziej relaksujące.

SZYDłÓW (22 km)

Szydłów to XII-wieczna wieś położona w odległości dwudziestu minut od Sichowa. Według oficjalnego internetowego przewodnika po Polsce, Szydłów jest uważany za polskie Carcassonne ze względu na jego doskonale zachowane średniowieczne mury oraz całą aranżację miejską. Ponadto, znajduje się tam dobrze zachowana XVI-wieczna synagoga, która spoczywa w towarzystwie kościołów sięgających XIV wieku i ruin zamku z tego samego okresu. Dla zainteresowanych prywatną wycieczką po Szydłowie, nasz zespół zorganizuje osobistego przewodnika. Więcej informacji znajdą Państwo na: Zydowskie Korzenie.

CHMIELNIK (41 km)

Chmielnik jest po raz pierwszy wspomniany w 1241 roku w czasie najazdu mongolskiego na Polskę: Zobacz link W XVI i XVII wieku Chmielnik był domem dla polskich protestantów (kalwinistów i braci polskich). Następnie, w drugiej połowie XVII wieku, Żydzi Sefardyjscy uciekający z Hiszpanii osiedlili się tutaj, do momentu kiedy w czasie II wojny światowej zostali wymordowani. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie, Historia Żydowska. (Prywatne wycieczki po Chmielniku są również dostępne i mogą zostać organizowane przez nasz zespół).

PARK ETNOGRAFICZNY W TOKARNI (76 km)

Ten skansen jest cudownym doświadczeniem na świeżym powietrzu, którego nie można przegapić. Możemy tam znaleźć stare szkoły, kościoły, gospody i sklepy, które pozwalają nam zobaczyć, jak wyglądało życie w XVIII i XIX wieku. Tokarnia to doskonały przystanek na obiad i wizytę w parku i jego muzeum.

ZAMEK KRZYŻTOPÓR W UJEŹDZIE (34 km)

Te wczesnobarokowe ruiny zamku to imponująca twierdza. Mówi się, że Krzysztof Ossoliński wydał 30 mln zł na jego budowę tylko po to, by umrzeć rok po jego ukończeniu. Lonely Planet pisze: „Historia i legendy oferują nam przedziwne opowieści o zamku. Został on zaprojektowany na wzór kalendarza, z czterema wieżami reprezentującymi cztery pory roku, 12 korytarzami – 12 miesięcy w roku, 52 pokojami -52 tygodni oraz 365 oknami -365 dni (plus jedno używane tylko w latach przestępnych). Część podziemia służyła za stajnie dla 370 białych ogierów Ossolińskiego, były one ozdobione lustrami i czarnym marmurem. Mówi się, że kryształowy sufit wielkiej sali jadalnej był podstawą ogromnego akwarium.” Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź ich stronę internetową.

MUZEUM – ZAMEK W ŁAŃCUCIE (120 km)

Historia zamku w Łańcucie rozpoczyna się w 1349 roku, a następnie wraz z kolejnymi właścicielami dynamicznie się rozwija. Dodatkowe budynki, parki, sztuka i rzeźby są wyjątkowo dobrze zachowane. Przedmiotem szczególnego zainteresowania jest Festiwal Muzyki, który odbywa się tutaj co roku w maju i którego gospodarzem jest Filharmonia Podkarpacka.

KLASZTOR NA ŚWIĘTYM KRZYŻU (58 km)

Klasztor położony jest w Górach Świętokrzyskich. Historycy nie są w stanie powiedzieć, kiedy dokładnie opactwo zostało założone, jednak klasztor i romański kościół można datować na lata 1102 – 1138. Do klasztoru możemy dojechać samochodem w godzinach mszy, ale dla nieustraszonych wspinaczka na szczyt może być małą pielgrzymką, podczas której mijamy stacje Drogi Krzyżowej.

ZALIPIE (54 km. )

Zalipie nazywane jest najbardziej malowniczą wsią w całej Polsce. Ponad sto lat temu kobiety zaczęły malować na swoich domach kwiatowe wzory, aby zatuszować pewne wady. Najbardziej popularną artystką wśród nich była Felicja Curylowa (1904 – 1974), której dom został przekształcony na muzeum. Cała wieś jest pomalowana i turystów zaprasza się do spaceru po ulicach i podziwiania tej wyjątkowej tradycji, która przynosi radość zarówno jej mieszkańcom jak i gościom.

SANDOMIERZ (62 km)

Gdy stoisz na ziemi Sandomierza, stoisz pośród kości mieszkańców epoki kamienia. Odkrycia archeologiczne wskazują, że początki tego miasta znajdują się w tym okresie. Miasto ewoluowało w średniowieczu, było ono idealnym miejscem na uczęszczany szlak handlowy u zbiegu Wisły i Sanu. Odbudowany po licznych najazdach, pożarach i wojnach, Sandomierz zachował swój urok dzięki braku znaczniejszego rozwoju przemysłowego. Dziewiczy krajobraz otaczający cały obszar jest jedną z jego charakterystycznych cech. Dom Jana Długosza (dyplomaty i historyka – 1476) mieści zbiory Muzeum Diecezjalnego, które zawierają między innymi słynną figurę Matki Boskiej z Dzieciątkiem.
Spacer po centrum miasta, wspaniała katedra i synagoga, która została odnowiona w 1970 roku – obecnie miejsce, gdzie przechowywane są Archiwa Państwowe, to tylko niektóre z głównych atrakcji Sandomierza znajdujące się mniej niż godzinę jazdy z Sichowa.

ENPL