Ewangelia Filipa

 

Ewangelię Filipa znaleziono w Egipcie, wśród wczesnochrześcijańskich tekstów odkrytych w Nag Hammadi1 w 1945 r. Nie jest to narracja o życiu Jezusa, tak jak Ewangelie kanoniczne. Ewangelia Filipa (EF) składa się ze zdań o treści duchowej, wypowiedzi, przypowieści Jezusa i polemik duchowych. Są one zbiorem nauk wczesnochrześcijańskich, w rodzaju katechizmu, przeznaczonego dla neofitów, przygotowujących się na przyjęcie do Kościoła.

W wersetach Ewangelii Filipa  mamy opisy pięcioro sakramentów praktykowanych w pierwotnym kościele: Chrzest, Krzyżmo, Eucharystia, oraz dwa sakramenty dziś nieznane – Zbawienie i Komnata Oblubieńców.

Najważniejsze zadanie życiowe według Ewangelii, jest samopoznanie, przez które człowiek staje się jednością. Ten, który poznał samego siebie, wie, że jest synem / córką Boga Żywego.

Ewangelia Filipa jest dostępna, w przekładzie i z komentarzem Paula Kieniewicz

Wstęp do Ewangelii Filipa  — Piotr Sikora.

Koszt egzemplarza z przesyłką 35 zł.

 

Proszę wysłać maila, z adresem pocztowym do 

paulmmk (małpa) yahoo.com

 

52. Perła wrzucona w błoto, nie traci na wartości. Nie stanie się także cenniejszą, gdyby ją namaścić balsamem, ale w oczach właściciela zawsze będzie miała taką samą wartość. Podobnie jest z dziećmi Bożymi, gdziekolwiek by były, mają taką samą wartość w oczach Ojca.

ENPL