Winnica Villa Sichów

Nasza historia i degustacja

Jest w winnicy przyciągająca siła rytmu owocowania a w winie obietnica radości z jego rozmnożenia. Historia winnic i wina na Ziemi Sandomierskiej jest jeszcze do napisania. Odradzające się winnice i szlak przez nie prowadzący świadczą o powrocie do tradycji sięgającej zapewne XVI wieku. A że winorośl uprawiano potwierdzają chociażby nazwy miejscowości położonych nad Wisłą jak na przykład Winnica koło Połańca. Stąd już blisko do Sichowa, który jakkolwiek nad Wisłą nie leży to według przekazu jest nad pradoliną Wisły o czym niech świadczy skarpa a pod nią glejowe ziemie, które może rzeczywiście Wisła naniosła albo jej odnoga tysiące lat temu. Ale czy na takiej ziemi może urosnąć i owocować winnica ? Jakie będzie wino ? Czy winnica sichowska może zmierzyć się z istniejącymi i już produkującymi winnicami w regionie czy na Podkarpaciu czy na Dolnym Śląsku o winach nadreńskich czy północnowłoskich już nie mówiąc.

Pierwsze winobranie i próbna fermentacja odbyła się w 2015 roku. W 2016 pod opieką Prof. Alain Carbonneau i Dr. Philippe Abbal z Instytutu Winiarstwa Wyższej Szkoły Rolniczej w Montpellier stosując metodę maceracji karbonicznej wyprodukowaliśmy wino o bardzo dobrym potencjale. Potwierdziły to testy wykonane zarówno w Instytucie Fermentacji w Warszawie jak i we Francji.

Oferujemy wina wytrawne czerwone i białe produkowane z winogron z naszej ekologicznej winnicy położonej na południu parku.  Wino czerwone jest skomponowane ze szczepów  Marechal Foch, Leon Millot i Regent a wino białe z Souvignier Gris z lekkim dodatkiem Muscarisa. Od 2024 zaczęliśmy też robić wino typu amarone i suszyć winogrona przed winifikacją.

Nasza winnica jest bardzo mała. Produkujemy około 1000 butelek rocznie.  Można je nabyć w pensjonacie Villa Sichów tam też możliwa jest degustcja dla grup.

ENPL