Mistrz Eckhart 2020


Mistrz Eckhart — Mistyk dla naszych czasów  

 18-20 Września, 2020

        Sichowska Fundacja Edukacyjna, Sichów Duży 

 

Sichowska Fundacja Edukacyjna zaprasza  na seminarium medytacji i dyskusji w naturalnym otoczeniu Domu i Bibliotece Sichowskiej. 

Na 2019r wybraliśmy Kazanie 86

Intravit Jesus in quondam castellum, et mulier quaedam, Marta nomine, excepit ilium: Łukasz 10,38

 

„Wiekuista Szczęśliwość tak oto przemówiła ustami Mądrości: „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy Królestwo niebieskie” (Mt 5,3). Kiedy przemawia Przedwieczna Mądrość Ojca, zamilknąć muszą aniołowie i święci oraz wszystko co się kiedykolwiek narodziło, bo wobec niezgłębio­nej mądrości Boga mądrość aniołów i wszystkich stworzeń jest czystą nicością. Mądrość ta powiedziała, że ubodzy są błogosławieni.”….

…”ubogi to taki człowiek, który nie zadowala się żadną rzeczą stworzoną przez Boga. My jednak spróbujemy lepiej to ująć i nadamy ubóstwu sens jeszcze wznioślejszy. Ubogi to taki, który nic nie chce, nic nie wie i nic nie ma.”

 

Mistrz Eckhart (1260-1327) przekazał w swych kazaniach mistyczne nauczanie, które inspiruje pokolenia zarówno chrześcijan i niechrześcijan. 

Mówi o Bogu który jest we wszystkich rzeczach, o przenikaniu się Boga i świata. 

Centralne zagadnienie jego pism , to dokonujące się w głębi duszy zjednoczenie człowieka z Bogiem. Ta fundamentalna jedność człowieka i Boga obejmuje pewną postawę, pewien sposób życia,  w którym nic co pojmowalne nie stanowi ostatecznej wartości i celu życiażycia, które ze swej strony i samo w sobie jest mistycznym doświadczeniem tego co ostateczne. 

To co przekazuje Eckhart w Kazaniach i Traktatach, stanowi również fenomenalną praktyczną wiedzę psychologiczną, podpowiadającą, jak żyć, by żyć w wolności, jasności i pokoju.  

Dołącz do nas – Piotra Sikory, Grzegorza Zdrzałka , Kasi Gabryel i Paula Kieniewicza, na weekend odkrywania nauki Mistrza Eckharta poprzez rozmowy, dyskusję i medytację, w  inspirującym otoczeniu Domu i Biblioteki Sichowskiej

 


Piotr Sikora (ur. 1971):
 Filozof, teolog, wykładowca Akademii Ignatianum. Publicysta religijny i członek redakcji Tygodnika Powszechnego. Autor książek: Słowa i zbawienie, Logos niepojęty, za którą otrzymał Nagrodę im. księdza Józefa Tischnera, oraz Drogi Jednego. Chrześcijaństwo Otwarte. Członek Krakowskiej Grupy Medytacji Chrześcijańskiej związanej z Lubińską Wspólnotą Grup Medytacyjnych.

Rejestracja — Wysłać maila do: Kasia Gabryel,   kasia.gabryel@wp.pl     Tel: 511 713 416

Koszt  seminarium : 390 zł (włącznie z pobytem, wyżywieniem i składkę dla Piotra)

Dodatkowe teksty, które warto przeczytać w przygotowaniu na seminarium :

Pouczenia duchowe (link)

 

ENPL