Mistrz Eckhart 2021


Mistrz Eckhart — Mistyk dla naszych czasów  

 24-26 Września, 2021

        Sichowska Fundacja Edukacyjna, Sichów Duży 

 

Sichowska Fundacja Edukacyjna zaprasza  na seminarium medytacji i dyskusji w naturalnym otoczeniu Domu i Bibliotece Sichowskiej. 

Zgłoszenia: Kasia Gabryel

Adres mailowy:

kasia.gabryel @ wp.pl

telefon: 511 71 34 16

Na 2021 r wybraliśmy Kazanie 101

Dum medium silentium tenerent omnia et nox in suo curso medium inter cabernet ..

Mistrz Eckhart, KAZANIE 101 Dum medium silentium

„TERAZ, W CZASIE celebrujemy wieczne rodzenie, które Bóg Ojciec w wieczności nieprzerwanie rodził i rodzi – ponieważ teraz te same narodziny dokonują się w czasie, w ludzkiej naturze. Święty Augustyn mówi: „Cóż mi z tego, że narodziny te trwają nieprzerwanie, jeśli nie dokonują się we mnie? Liczy się to, że rodzenie to dokonuje się we mnie”.

            Trzeba zatem powiedzieć o tym rodzeniu: jak ono w nas przebiega i jak się w pełni dokonuje w dobrej duszy, tam gdzie Bóg Ojciec w doskonałej duszy wypowiada swe odwieczne Słowo. To bowiem, o czym tu mówię, trzeba odnosić do dobrego, doskonałego człowieka, który „chodził drogami Bożymi i nadal chodzi” (Pwt 8,6), nie zaś do człowieka naturalnego, niemającego doświadczenia, bo taki jest bardzo daleko od tego i żyje w całkowitej niewiedzy o tym rodzeniu.”

 

Mistrz Eckhart (1260-1327) przekazał w swych kazaniach mistyczne nauczanie, które inspiruje pokolenia zarówno chrześcijan i niechrześcijan. 

Mówi o Bogu który jest we wszystkich rzeczach, o przenikaniu się Boga i świata. 

Centralne zagadnienie jego pism , to dokonujące się w głębi duszy zjednoczenie człowieka z Bogiem. Ta fundamentalna jedność człowieka i Boga obejmuje pewną postawę, pewien sposób życia,  w którym nic co pojmowalne nie stanowi ostatecznej wartości i celu życiażycia, które ze swej strony i samo w sobie jest mistycznym doświadczeniem tego co ostateczne. 

To co przekazuje Eckhart w Kazaniach i Traktatach, stanowi również fenomenalną praktyczną wiedzę psychologiczną, podpowiadającą, jak żyć, by żyć w wolności, jasności i pokoju.  

Dołącz do nas – Piotra Sikory, Grzegorza Zdrzałka , Kasi Gabryel i Paula Kieniewicza, na weekend odkrywania nauki Mistrza Eckharta poprzez rozmowy, dyskusję i medytację, w  inspirującym otoczeniu Domu i Biblioteki Sichowskiej

 


Piotr Sikora (ur. 1971):
 Filozof, teolog, wykładowca Akademii Ignatianum. Publicysta religijny i członek redakcji Tygodnika Powszechnego. Autor książek: Słowa i zbawienie, Logos niepojęty, za którą otrzymał Nagrodę im. księdza Józefa Tischnera, oraz Drogi Jednego. Chrześcijaństwo Otwarte. Członek Krakowskiej Grupy Medytacji Chrześcijańskiej związanej z Lubińską Wspólnotą Grup Medytacyjnych.

Rejestracja — Wysłać maila do: Kasia Gabryel,   kasia.gabryel@wp.pl     Tel: 511 713 416

Koszt  seminarium : 410 zł (włącznie z pobytem, wyżywieniem i składkę dla Piotra)

Dodatkowe teksty, które warto przeczytać w przygotowaniu na seminarium :

Pouczenia duchowe (link)

 

ENPL