We Francji już 5 rok po rewolucji i młoda republika wchodziła w swoją najkrwawszą fazę żeby później przerodzić się w Konsulat a póżniej w Cesarstwo, któremy Polacy uwierzyli. I któremu służyli jak jeden z wielu młody adiutan a później generał Stanisław Dunin-Wąsowicz. Po Kongresie Wiedeńskim podzielona ziemia sandomierska znajdzie się częsciowo w gubernii radomskiej częściowo w guberni kieleckiej. Granica między zaborami przebiegnie wzdłóż Wisły. Sam Sichów znajdzie się w Powiecie Stopnickim Gubernii Kieleckiej. W Kurozwękach po Sołtykach majątek przechodzi do rodziny Popieli, którzy także mieszkają w Wójczy koło Pacanowa. Z Kurozwęk pochodzić będzie Paweł Popiel zwany Ekscelencją założyciel w Polsce Konferencji Świętego Wincentego A Paulo. O Popielach i Rostworowskich blisko z nimi związanymi napisze w latach 70 XX wieku monografie Emannuel Rostworowski „Popioły i korzenie”. Księdzem misjonarzem zgromadzenia założonego przez Wincentego A Paulo będzie ks. Rektor Konstanty Michalski wybitny tomista przyjaciel rodziny Popieli i Radziwiłłów którego portret wisi dziś w bibliotece w Sichowie.
Związek z kościołem rzymsko-kataolickim i działanie w nim , wiara w odrodzenie Polski i jej znaczenie i gospodarka na ziemi zainteresowania literaturą i sztuką, będą się przenikać w histori rodzin mieszkających w domach rozsianych wśród pól i lasów ziemi kieleckiej. Powstanie Styczniowe usiało pola i lasy kieleckie mogiłami choćby ta pobliska w lesie Rytwiańskim tuż obok klasztoru Pokamedulskiego po potyczce Langiewicza który stanął obozem w Staszowie w lutym 1863 roku.. W domach ziemiańskich podzieleni niepokojem ale też wypełnieni wiarą ich mieszkańcy będą kształtować postawy i poglądy następnych pokoleń które już przecież tylko 50 las później stworzą współczene polskie państwo i jego główne nurty światopoglądowe. A którego korzenie są właśnie w podziemnej państwowości powstałej wtedy i trwającej prawie 3 lata.
Koniec XIX wieku to dla Sichowa wydarzenie ważne bo do domu sichowskiego po raz pierwszy wprowadza się rodzina. Róza Potocka wychodzą za mąź za Ks. Macieja Radziwiłła wnosi w posagu dobra staszowskie i Państwo Radziwiłłowie za główny dom rodzinny od początku XX wieku wybierają Sichów. Maciej prowadzący liczne interesy w Warszawie znajduje także czas na wpółpracę z miejscową arystokracją nad sprawami ziemi kieleckiej. Róża sadzi drzewa, zakłada trwaniki w które wsiewa fiołki które kwitną tam gdzie zasiane do dziś. Rodzą się w Sichowie następni synowie po Krzysztofie urodzonym w Zegrzu , Artur i Konstanty. Róża zaczyna też chorować i jeździć na kuracje stąd najmłodszy z braci Radziwiłłów Maciej urodzi się we francuskiej Nicei.
W pobliskich Wójczy i Kurozwękach dwóch braci Popieli żenią z dwoma siostrami Mańkowskimi. W Czarkowych w domu Pusłowskich często pobyty spędza Karol Hubert Rostworowski póżniej żonaty z Różą Popiel z Wójczy. Przez pierwsze dziesięciolecia XX wieku promieniujący rozwojem kultury Kraków przyciąga. Warszawa jest dalej choć i z tamtąd dochodzą sygnały odradzającej się nadzieji na wolną Polskę.
Przez kielcką ziemię Legiony Piłsudskiego przechodzą szybko, Marszałek zatrzymuje się w pobliskim Staszowie na jedną noc. W Legionach walczą Rostworowski i Dunin-Wąsowicz, ten ostatni ginie w sławnej szarży pod Rokitną. Póżniej w wojsku Piłsudskiego walczyć będzie Artur Radziwiłł z Sichowa który dojdze w 1920 do Kijowa. W czasie piwrszej wojny Radziwiłłowie z Sichowa wyjeżdżają do Moskwy gdzie młodzi synowie będą redagować rodzinne pismo „Światło Zachodu” a Krzysztof wyda w 1916 roku „Poezje” (znajdziemy te pozycje w odrestaurowanym pokoju biblioteki Krzysztofa Radziwiłła w Sichowie). Gdy wracają do Krakowa w 1918 Krzysztof będzie mógł rozbrajać Austriaków na Rynku. Sam tak jak jego bracia oraz synowie rodzin ziemiańskich z okolicy wstępuję do wojska polskiego. Na śłubnym zdjęciu będzie zatem w mundurze. Sam śłub z Zofią Chrościak Popiek z Kurozwęk odbywa się 23 pażdziernika 1923. Już bez ojca Macieja który umiera nagle w 1922 roku i zostaje pochowany w kaplicy w klasztorze w Rytwianch.