Ewangelia Tomasza

Kopie Ewangelii Tomasza są dostępne.

Ewangelia Tomasza otwiera się słowami, „Oto słowa tajemne, które wypowiedział Jezus żywy, a zapisał Didymos Judasz Tomasz i powiedział: »Kto znajdzie znaczenie tych słów, nie zakosztuje śmierci«.

Uważana za zaginioną ewangelia, o której wspominali jednakże Ojcowie Kościoła – Orygenes i Hipolit, niespodziewanie odnalazła się w 1945 r. w Egipcie. Jest ona spisem 114 wypowiedzi Jezusa, skierowanych do Jego apostołów. Wiele z nich spisano nawet wcześniej niż ewangelie kanoniczne. Czytelnik nie znajdzie tu historii o ukrzyżowaniu, zmartwychwstaniu ani o cudach dokonanych przez Jezusa, choć bez trudu rozpozna Jego słowa, obecne w ewangeliach synoptycznych. Odkryje jednak wypowiedzi dotychczas nieznane oraz pozna nowy sens nauki Jezusa. Najważniejszym przesłaniem tej nauki jest to, że Królestwo Ojca jest rozprzestrzenione po Ziemi, a ludzie go nie widzą; jest ono w nas i poza nami, dostępne, kiedy człowiek pozna samego siebie.

„Jezus powiedział: „Jeśli ci, którzy was prowadzą, powiedzą wam, »Patrzcie, królestwo jest w niebie«, to ptaki niebieskie dotrą tam przed wami. Jeśli powiedzą wam, że ono jest w morzu, to ryby was wyprzedzą. Królestwo zaś jest w was i jest poza wami. Kiedy poznacie samych siebie, doznacie poznania i pojmiecie, że jesteście synami Ojca Żywego. Jeśli nie poznacie samych siebie, to żyjecie w nędzy i jesteście nią.”

Koszt 1 książki , z przesyłką 35 zł. Proszę wysłać maila na paulmmk(małpa)yahoo.com.

z adresem pocztowym lub Inpost.

ENPL